Schulte disc harrow DHX-600
Description
Schulte disc harrow DHX-600
Professional farmers need equipment that can: handle the increased straw and chop load after harvest, increase water penetration, accelerate soil warming and promote weed seed germination for proper burning before sowing. The DHX-600 high-speed tillage unit fulfils all these requirements with its double-row, corrugated coulters and five-arm heavy-duty harrow. The shares dig into the soil, chop up the straw and mix the chopped material into the top layer of soil. The heavy harrow evenly distributes, levels and shreds the residue ejected by the shares. The DHX-600 disc harrow is the further development of the heavy harrow, the next performance level for the time after harvesting and before sowing. You can now also equip the DHX-600 with a Valmar fertiliser kit.
| Working width | 18290 mm |
| Transport width | 4650 mm |
| Transport height | 4420 mm |
| Transport length | 1371 mm |
| Weight | 14515 kg |
| Number of disc/harrow sections | 5 |
| Width of the sections | 366 mm |
| Disc rows | 2 |
| Size of the discs | 457 mm |
| Type of disc | Straight, 8 shafts |
| Disc distance | 183 mm |
| Disc shaft | 13 x 101 mm |
| Disc hub | 4 screws, sealed |
| Harrow arrangement | 5 bar |
| Harrow tines | 16 mm x 660 mm with tip |
| Tyres | 500/45R22.5 radial tyres |
| Hubs | 8 screws - 4536 kg |
| Main boom tubes | 305 x 305 x 9.5 mm |
| Number of hydraulic outlets | 4 |
| Safety lighting, SMV | Standard |
| Angle of the disc | 4 degrees fixed |
| Required horsepower | 7-9 hp per foot width |