RÖHM three-jaw lathe chuck - DM 200, DIN 6350 steel body
€1,448.75
Prices exclude VAT.
Free shipping
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
SW12903
Description
RÖHM three-jaw lathe chuck - DM 200, DIN 6350 steel body
| Customs | 8 inch |
| Max. speed, steel body ZS | 4000 rpm |
| Torque on the spanner | 140 Nm |
| Total clamping force | 55 kN |
| External clamping Ø Size A1 BB | 4 - 100 mm |
| External clamping Ø Size A2 DB | 4 - 100 mm |
| External clamping Ø size A3 DB | 56 - 152 mm |
| External clamping Ø size A4 DB | 104 - 200 mm |
| Internal clamping Ø size J1 | 44 - 140 mm |
| Internal clamping Ø size J2 | 92 - 186 mm |
| Circumferential diameter | 238 mm |
| Lathe chuck Outer diameter | 200 mm |
| Centring mount diameter | 160 mm |
| Deep centring fixture | 4 mm |
| Body height | 73.5 mm |
| Through hole diameter | 55 mm |
| Bolt circle diameter | 176 mm |
| Centring flange thread | 3 x M10 |
| Jaw length | 69 mm |
| Jaw height overhang | 32.5 mm |
| Width across flats | 11 mm |
| Shoot height | 25.7 mm |
| Weight | 14.6 kg |