RÖHM three-jaw lathe chuck - 250 mm diameter, DIN 6350 steel body copy
€2,009.25
Available, delivery time: 1-2 weeks
Product number:
SW12929
Description
RÖHM three-jaw lathe chuck - 250 mm diameter, DIN 6350 steel body copy
| Customs | 10 |
| Max. speed, steel body ZS | 3000 rpm |
| Torque on the spanner | 150 Nm |
| Total clamping force | 63 kN |
| External clamping Ø Size A1 BB | 5 - 122 mm |
| External clamping Ø Size A2 DB | 5 - 122 mm |
| External clamping Ø size A3 DB | 73 - 190 mm |
| External clamping Ø size A4 DB | 131 - 250 mm |
| Internal clamping Ø size J1 | 59 - 165 mm |
| Internal clamping Ø size J2 | 119 - 263 mm |
| Circumferential diameter | 302 mm |
| Lathe chuck Outer diameter | 250 mm |
| Centring mount diameter | 200 mm |
| Deep centring fixture | 5 mm |
| Body height | 82 mm |
| Through hole diameter | 76 mm |
| Bolt circle diameter | 224 mm |
| Centring flange thread | 3 x M12 |
| Jaw length | 90 mm |
| Jaw height overhang | 40 mm |
| Width across flats | 12 mm |
| Shoot height | 26.5 mm |
| Weight | 25.7 kg |