RÖHM three-jaw chuck - DM 315, DIN 6350 steel body
€2,831.00
Prices exclude VAT.
Free shipping
Available, delivery time: 1-2 weeks
Product number:
SW12942
Description
RÖHM three-jaw chuck - DM 315, DIN 6350 steel body
| Customs | 12 1/2 |
| Max. speed, steel body ZS | 2300 rpm |
| Torque on the spanner | 180 Nm |
| Total clamping force | 69 kN |
| External clamping Ø Size A1 BB | 6-135 mm |
| External clamping Ø Size A2 DB | 6-135 mm |
| External clamping Ø size A3 DB | 96 - 225 mm |
| External clamping Ø size A4 DB | 186 - 315 mm |
| Internal clamping Ø size J1 | 96 - 224 mm |
| Internal clamping Ø size J2 | 186 - 305 mm |
| Circumferential diameter | 395 mm |
| Lathe chuck Outer diameter | 315 mm |
| Centring mount diameter | 260 mm |
| Deep centring fixture | 5 mm |
| Body height | 95 mm |
| Through hole diameter | 103 mm |
| Bolt circle diameter | 286 mm |
| Centring flange thread | 3 x M16 |
| Jaw length | 130 mm |
| Jaw height overhang | 46 mm |
| Width across flats | 14 mm |
| Shoot height | 30 mm |
| Weight | 44.2 kg |