RÖHM three-jaw chuck - 100 mm diameter, DIN 6350 cast iron body
€617.50
Prices exclude VAT.
Free shipping
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
SW12834
Description
RÖHM three-jaw chuck - 100 mm diameter, DIN 6350 cast iron body
| Customs | 4 |
| Max. speed, cast body ZG | 4500 rpm |
| Torque on the spanner | 60 Nm |
| Total clamping force | 27 kN |
| External clamping Ø Size A1 BB | 3 - 38 mm |
| External clamping Ø Size A2 DB | 3 - 38 mm |
| External clamping Ø size A3 DB | 38 - 71 mm |
| External clamping Ø size A4 DB | 70 - 100 mm |
| Internal clamping Ø size J1 | 33 - 66 mm |
| Internal clamping Ø size J2 | 65 - 94 mm |
| Circumferential diameter | 128 mm |
| Lathe chuck Outer diameter | 100 mm |
| Centring mount diameter | 70 mm |
| Deep centring fixture | 3 mm |
| Body height | 50 mm |
| Through hole diameter | 20 mm |
| Bolt circle diameter | 83 mm |
| Centring flange thread | 3 x M8 |
| Jaw length | 48 mm |
| Jaw height overhang | 18 mm |
| Width across flats | 8 mm |
| Shoot height | 18 mm |
| Weight | 2.9 kg |