Remet CNC Forestry Mulcher F5-225
Description
Remet CNC Forestry Mulcher F5-225
The model F5-225belongs to the series of our forestry mulchers with a working width of2250 mm.
This mulcher version has been equipped with the special gearbox that provides ideal rotor rotation for excellent mulching and grinding of tree stumps (up to 35 cm in diameter) in the ground to10 cm depth work assured. The machine recultivates the soil and prepares it directly for planting.
ModelF5-225 can be attached to the tractor with a minimum output of 200 to 300 hp at PTO speeds of 1000 rpm.
Standard equipment: 3-point attachment system, replaceable, 60 forged milling teeth.
| Min./Max. power | 190-300 HP |
| Weight | 2850 kg |
| Recommended PTO shaft revolutions | 1000 rpm |
| Height of the mulcher | 1650 mm |
| Width of the mulcher | 1650 mm |
| Length of the mulcher | 2640 mm |
| Number of teeth | 54 |
| Max. Working depth | 50-100 mm |
| Belt drive on both sides | 2x5 XPC |
| Max. Diameter of the logs | 350 mm |
| Working width of the mulcher | 2250 mm |