Hypex Hydraulic Gear Motor Reversible 82cm3 / Tapered Shaft 1:8 / 4-Hole Flange
€420.00
Prices exclude VAT.
Free shipping
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
SW10465
Description
Hypex Hydraulic Gear Motor Reversible 82cm3 / Tapered Shaft 1:8 / 4-Hole Flange
- Flange: European
- Centring diameter: 50.8 mm
Shaft: European, taper 1:8
- Inlet Pressure 0.3÷ 2 bar
- Connection: 4-hole, European standard
- Hydraulic oil based on mineral oil, fluid temperature: -40°C to max. 145°C
- Operating viscosity range: -12:100 cSt
- Direction of rotation: Bi-Directional, 2 directions of rotation
Properties
| A: | 156.5 mm |
|---|---|
| Antriebswelle: | Kegel 1:8, Ø 22,2 x 26 |
| B: | 86.5 mm |
| Betriebsdruck max.: | 180 bar |
| Betriebsviskositätsbereich: | -12:100 cSt |
| C: | G 1" |
| Connection: | 4-Loch, europäische Norm |
| Direction of rotation: | 2-Drehrichtungen, Bi-Direktional, reversierbar |
| Drehzahl max.: | 1500 1/min. |
| Drehzahl min.: | 300 1/min. |
| Einpassung Ø: | 50.8 mm |
| Flansch: | europäisch |
| Hydrauliköl: | auf Mineralölbasis |
| Inlet Pressure: | 0.3÷ 2 bar |
| Schluckvolumen: | 82 cm³ |
| Temperatur der Flüssigkeit: | -40°C bis max. 145°C |
| Weight: | 14,06 kg |
| Welle: | Konus 1:8, europäisch |
| Zentrierdurchmesser: | 50,8 mm |