Herkules SA40 TRIO electric fence energiser - 12V/9V/230V
Göbel
€171.00
Prices exclude VAT.
Free shipping
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
11407
Description
Herkules SA40 TRIO electric fence energiser - 12V/9V/230V
- Can be operated with 9 volts, 12 volts or 230 volts (socket)
- Extremely robust housing
- LED function indicator and on/off switch
- 3-year guarantee
| Electric fence type | Herkules SA40, TRIO, 12V/9V/230V |
| Manufacturer: Herkules | Herkules- Farmland GmbH |
| Manufacturer Article description | Herkules SA40, TRIO, 12V/9V/230V electric fence energiser |
| Operating mode | 9v battery unit/ 12v rechargeable battery unit/ 230v mains unit |
| Energy saving function | no |
| High voltage LED: | yes |
| Charging energy / max. discharging energy | 4.4J / 3.0J |
| Max. Output voltage large output | approx. 10,000 V |
| Max. fence length (CEE) | 100 km |
| Max. fence length without vegetation/ little vegetation | 30 km / 10 km |
| Night operation (battery saving) | no |
| Voltage at 500 Ohm / 1,000 Ohm | 5.800 / 7.500 |
| Power consumption | approx. 82-200 mA |