Herkules HT 102-21SH NEO lawn tractor – special edition with 2-cylinder engine & 102 cm cutting width
€3,945.38
Free shipping
Available, delivery time: 2-5 days
Accessories / Spare parts
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Available, delivery time: 2-5 days
Description
Herkules HT 102-21SH NEO lawn tractor – special edition with 2-cylinder engine & 102 cm cutting width
Herkules HT 102-21SH NEO lawn tractor - special model of the new NEO series
TheHerkules HT 102-21SH NEO impresses as a modern special model with limited availability. Equipped with the new NEO design line, robust steel tread plates, reinforced wheel arches and high-quality LED lighting this lawn tractor offers maximum comfort, stability and user-friendliness.
Thanks to thepowerful 2-cylinder Loncin enginethe precise102 cm combi mower for mulching & catching and the comfortableHydrostatic transmission the lawn tractor is ideal for large lawns and lawns and demanding plots of land. The modern digital display provides all important information at a glance at all times.
Highlights & advantages
- Special model - limited availability
- NEO design with reinforced wheel arches & steel tread plates
- 102 cm combi mower - Mulching & catching
- 2-cylinder V-Twin engine for smooth & powerful running
- Hydrostatic drive for infinitely variable speed control
- LED lighting & digital display
- Adjustable driver's seat & outstanding operating comfort
Technical data - Herkules HT 102-21SH NEO
| Brand | Hercules |
| Motor manufacturer | Loncin |
| Motor designation | LC2P76F V-Twin 21 HP |
| Displacement | 635 cm³ |
| Rated power | 11.5 kW |
| Fuel type | Petrol |
| Mower | Combi mower (catching & mulching) |
| Mowing technology | Rear mower |
| Cutting width | 102 cm |
| Cutting heights | 25-80 mm |
| Drive | 2WD |
| Gearbox | Hydrostat |
| Catch box | 300 l |
| Length | 248 cm |
| Width | 106 cm |
| Height | 118 cm |
| Weight | 260 kg |
| Travelling speed | 0-9 km/h |
| Model range | HT NEO series |
TheHerkules HT 102-21SH NEO is the ideal choice for anyone looking for the latest technology, high performance and first-class workmanship in a compact, powerful lawn tractor.