Heiniger sheep shearing machine XTRA 712-600.00
€420.00
Prices exclude VAT.
Free shipping
Available, delivery time: 2-5 days
Product number:
70164
Description
Heiniger sheep shearing machine XTRA 712-600.00
- 1,530g lightweight, corded sheep shearing machine
- incl. clipper blade set Ovina & Edge (sheep)
- 80 dB(A), 320 watts, 2,400 rpm stroke rate
- incl. clipper blade set Ovina & Edge (sheep): Professional clipper blade made from low-wear carbon steel
- Precision clipper with 80 dB(A), 320 watts, 2,400 rpm stroke rate
| Heiniger clipper type | Heiniger XTRA |
| Manufacturer: Heiniger | Heiniger |
| Manufacturer Article description | Heiniger Sheep Shearing Machine XTRA 712-600 |
| Upper blade | 4 teeth (type Heiniger Edge) |
| Lower blade | 13 teeth (type Heiniger Ovina) |
| Cutting height | 2-4mm |
| Weight | 1.530g |
| Watt / Volt | 320W / 240V |
| Stroke rate | up to 2,400 per minute |
| Noise level | 80 dB (A) |
- with powerful 320W / 240V electric motor
- produced in precision manufacturing in Switzerland
Datasheets 2
Manufacturer
Heiniger
Die Firma Heiniger aus Herzogenbuchsee, Schweiz gibt es seit 1946. Der anfängliche Handelsbetrieb für Obst entwickelte sich zu einem globalen Unternehmen und Weltmarktführer für professionelle Schafschur Produkte. Der Familienbetrieb steht für präzise Qualitätsprodukte für Tierschur.