Frauenthal air tank Ø310x1150mm - 80L
-
€257.96
Prices exclude VAT.
Free shipping
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
BL27703
Description
Frauenthal air tank Ø310x1150mm - 80L
Temperature -50°C to 100 °C
Dimensions based on DIN 74281-1
All threaded connections: M22 x 1.5
with flat surface coating
CE mark and EN 286-2
Contents (l):80
Ø (mm):310
Length (mm):1150
Colour:RAL 9005 (black)
Connection thread:M22 x 1.5
Operating pressure (bar):12,5
Material:Steel
suitable for:a.o. - HUMBAUR
Execution:Without console
Surface:Powder-coated inside and outside
Weight:19.20 kg
Properties
| Anschlussgewinde: | M22 x 1,5 |
|---|---|
| Betriebsdruck: | 12,5 bar |
| Color: | RAL 9005, black |
| Contents: | 80Ø, 310L |
| Weight: | 19,20 kg |
| execution: | ohne Konsole |
| length: | 1150 mm |
| material: | Steel |
| passend für: | u.a. • HUMBAU |
| surface: | innen und außen pulverbeschichtet |