Forks FEM 2A - 40x125x1400mm / 3000kg
€240.00
Prices exclude VAT.
Free shipping
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
SW33560
Description
Forks FEM 2A - 40x125x1400mm / 3000kg
Properties
| Clip Distance Fork Height: | 407 mm |
|---|---|
| Ground Clearance: | 76 mm |
| Load Capacity Per Pair: | 3000 kg |
| Load Center: | 500 mm |
| Minimum Hook Distance: | 382 mm |
| Mounting Class: | FEM 2 |
| Mounting Standard: | ISO 2328 |
| Mounting Type: | FEM ISO Hakenbefestigung |
| Product Type: | Gabelzinken |
| Tine Thickness: | 40 mm |
| Tine Width: | 125 mm |
| Use: | Stapler |
| Useful Length: | 1400 mm |
| Weight: | 69 kg |