Fly killer 2x15 watt aluminium housing
€109.20
Free shipping
Description
Fly killer 2x15 watt aluminium housing
Eurokill insect exterminator "Fly Zap 30" UV insect trap with 30 watt (2x15 watt) tubes in a modern aluminium design housing.
- Staggered UV tubes for efficient light output
- Innovative power grid for a larger catch area
- Easy maintenance and simple tube replacement
- deep drip tray with automatic power interruption when removed
- Flexible wall, table or ceiling mounting
- certified according to RoHS and all relevant European safety standards
Flies and other insects are attracted to the ultraviolet light of the Eurokill fly killer "Fly Zap 30". The high-voltage wires in the fly killer kill flies and other insects electrically without the use of chemical or toxic substances. The collection tray at the bottom collects the eliminated animals so that the surrounding area is not contaminated. The "Fly Zap 30" insect killer has an optimum effect both in daylight and in artificial lighting. Size mm 370x120x270, light output 30 W tube 2 x 15 W, weight 3.6 kg range 80 square metres power consumption 70 W
| Insect exterminator type | Fly Zap 30 |
| Power output | 30 watts (2x 15 watts) |
| range | up to 80 square metres |
| Wall suspension eyelets Ø | 8mm |
| Suspension rings Ø | 2cm |
| Suspension eyelets Ø | 2mm |
| Hanging chain | approx. 80cm |
| weight | 3.6kg |
| material | aluminium |