Bomar metal band saw - 400V / Maximum cutting capacity 275x230mm
€5,440.00
Free shipping
Available, delivery time: 1-3 days
Description
Bomar metal band saw - 400V / Maximum cutting capacity 275x230mm
Universal metal band saw
with robust cast iron saw frame and saw band with a height of 27 mm. Precise saw band guidance, saw frame joint mounted in preloaded tapered roller bearings and synchronised brush for chip removal are good prerequisites for effective machine performance and long saw band service life. The pressure into the cut is ensured by the saw frame's own weight. The lowering speed of the saw frame is continuously controlled by a hydraulic cylinder with an overflow valve. After cutting the material and switching off the saw blade, the saw frame is lifted manually. The saw blade is driven by an industrial two-speed drive with worm gear.
Standard equipment
- Sturdy grey cast iron frame
- Quick vice clamping device
- Start/stop function
- Carbide band saw blade guides
- Bandsaw blade BI-Metal
Special accessories
- LaserLiner laser guideline
- Micro-spraying device 24V
Technical data
| Cutting range max. | 275x230 mm |
| Saw blade length | 2720 mm |
| Saw band height | 27 mm |
| Saw blade thickness | 0.9 mm |
| Cutting angle | 45-0-60 ° |
| Speed levels | 2 |
| Cutting speed 1/2 | 40/80 m/min |
| Band saw blade drive Motor power | 1100 /1500 W |
| Mains connection | 400/50 V/Hz |
| Inlet height | 978 mm |
| Remaining piece length | 20 mm |
| Length | 1588 mm |
| Height | 1477 mm |
| Weight | 370 kg |