Adjustable angle adapter 1.1/16 M-JIC x 1.1/16 UNF-M-WD
€41.73
Available, delivery time: 1-3 days
Description
Adjustable angle adapter 1.1/16 M-JIC x 1.1/16 UNF-M-WD
Elbow screw-in fitting with long shaft, adjustable, with lock nut and O-ring
- Connection 1: Male thread UNF, 37° JIC
- Connection 2: Screw-in thread with lock nut, O-ring and chamber ring BSP
- Design: Adjustable 90° angle adapter
- Material: Steel
- Surface protection: Chromium(VI)-free coating
1.1/16" JIC 1.1/16" UNF 42 92 27 32 350 18-20 Angle adapter Adjustable Steel Cr6-free 408 gThread A:
Thread B:
L1 (mm):
L2 (mm):
SW1 (mm):
SW2 (mm):
PN (bar):
Pipe Ø d (mm):
Designation:
Material:
Surface:
Weight:
Properties
| Connection 1: | 37° JIC, UNF external thread |
|---|---|
| Connection 2: | Chamber ring BSP, O-ring, Screw-in thread with lock nut |
| Design: | Adjustable angle adapter 90° |
| Designation: | Adjustable Angle Adapter |
| L2 (mm): | 92 |
| PN (cash): | 350 |
| Pipe diameter d (mm): | 18-20 |
| SW1 (mm): | 27 |
| Surface protection: | Chromium(VI)-free coating |
| Thread A: | 1.1/16" JIC |
| Thread B: | 1.1/16" UNF |
| Weight: | 408 g |
| material: | Steel |